•  

  Op. Dr. Nezih DURMAZLAR

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Özel AKAY Hastanesi
  ANKARA

 • Yandaki formda e-posta adresinizi doğru olarak veriniz. Aksi halde size ulaşmamız mümkün olamaz. Sorununuzu açık ve net olarak ifade ediniz. Sorunun anlaşılabilmesi için yazarken imla kurallarına özen gösteriniz. Girdiğiniz tüm bilgiler gizlilik ilkemiz ve etik anlayışımız gereğince kimse ile paylaşılmamakta ve güvenli şekilde sistemlerimizde saklanmaktadır. Bu gizlilik politikası kapsamında kural olarak ziyaretçilerimiz tarafından sitemize sunulan kişisel veriler (adınız, elektronik posta adresiniz) üçüncü kişilerle paylaşılmamakta, satılmamakta, kiralanmamakta ve başka şekilde kullandırılmamaktadır.

 • Teşekkürler!

  Sorunuzun cevabı en kısa zamanda e-posta adresinize gönderilecektir. E-posta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olun.

  Gerekli alanlar tam ve düzgün olarak doldurulmadı.

 •  
 •  

Ovulasyon Takvimi / Yumurtlama Dönemi Hesaplaması

Adet Siklusu - Yumurtlama Dönemi

Adet Siklusu - Yumurtlama Dönemi

Bir kadının adet dönemi ortalama 28 gün olarak hesaplanır. Yumurtlama dönemi; adetinin 10. ile 20. günleri arasında olur. Ancak her kadının adet dönemi farklılık gösterir; 7 gün kısa (21 gün) veya 7 gün uzun (35 gün) olabilir. Bu durum da kadının yumurtlama tarihinde farklılıklara yol açarak tam olarak belirlenmesini güçleştirir. Yumurtlama döneminin tespiti önemlidir çünkü; gebeliğin oluşması için yumurtlama dönemindeki 48 – 72 saat içerisinde cinsel birleşme gereklidir ki; sperm ile yumurta karşılaşabilsin.

 Hesaplama tablosundaki bilgileri düzenli olarak girdikten sonra HESAPLA butonuna basınız. 

Bu yöntemin temeli 1930’lara uzanır.

Halk arasında “Takvim Yöntemi” olarak adlandırılır. Diğer isimleri “Standard gün sayma yöntemi” ve “Knaus-Ogino Metod” dur. Günümüzde yumurtlama (ovulasyon) günü tahmini için eczanelerde satılan gebelik tespit kitine benzeyen idrarda LH (Luteinizan Hormon) tespiti üzerine çalışan Ovulasyon kitleri bulunmaktadır. Bir diğer yöntem ise vücut sıcaklığı çizelgesi ile yumurtlamanın olduğu günü tespit etmektir.

Daha ayrıntılı bilgi ve sorularınız için irtibata geçebilirsiniz.

 • Ovulasyon Takvimi – Yumurtlama Zamanı Hesaplaması
  Ovulasyon Takvimi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

  Son adet tarihinizin ilk günü:
  Adet döneminizin uzunluğu:
  Hesapla
  Powered by CalculateStuff.com